Nim napisze Wam coś o zdrowych słodyczach i czy wogòle istnieją, to warto się najpierw zastanowić, dlaczego słodycze są niezdrowe a tym bardziej nie wskazane w diecie dziecka.
Według Amerykańskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia Serca (American Heart Fundation) w diecie malucha optymalną ilością cukru są trzy łyżeczki dziennie. Jest to o wiele niższy poziom od tego, który obecnie dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia – dla dziecka około 5.5 łyżeczek dziennie (24 gram cukru na dobę). Dane te dotyczą tak zwanych wolnych cukrów czyli takich, które są dodawane do produktów przez producentów żywności czy też podczas gotowania. Do cukrów takich zaliczamy także te pochodzące z miodów, soków, koncentratów owocowych czy syropów takich jak np. glukozowo-fruktozowy.
A co jeszcze kryje się w batonach, ciastkach, ciasteczka i innych słodkościach, tak bardzo uwielbianych i zbyt często spożywanych przez dzieci.
Uwaga „słodcy” WROGOWIE ZDROWIA
WRÒG NR 1 Syrop glukozowo-fruktozowy
Jest to wysoko przetworzony, bardziej szkodliwy od cukru składnik słodzący, produkowany ze skrobi kukurydzianej. Jest tańszy od cukru, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w produkcji żywności. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale też w napojach, sokach i syropach, lodach, jogurtach, pieczywie o długim terminie przydatności do spożycia, niektórych wędlinach, konserwach, sosach, dżemach, keczupach i musztardach.
Prowadzi do szybkiego tycia, zaburza łaknienie, potęguje apetyt i uczucie głodu, utrudnia pozbycie się nadwagi, przyczynia się do zespołu jelita drażliwego, zaćmy cukrzycowej czy cukrzycy typu II.
WRÒG NR 2 Sztuczne słodziki
Sztuczne słodziki (acesulfam K, aspartam, cyklaminian sodu, sacharynian sodu), które głównie dodawane są do produktòw LIGHT, ZERO CUKRU albo o zmniejszonej zawartości cukru.
To właśnie one podejrzewane są o działanie rakotwórcze jak ròwnież źle wpływają na układ nerwowy. Produkty zawierające te składniki nie powinny być spożywane przez dzieci. Inaczej sprawa ma się z naturalnymi substancjami słodzącymi, które nie są tak kaloryczne jak cukier. Syrop z agawy, ksylitol (cukier brzozowy) czy stewia mogą pojawiać się w potrawach podawanych dziecku, ale też w racjonalnych ilościach.
WRÒG NR 3 Sztuczne barwniki
W chwili obecnej na rynku gama dostępnych słodyczy jest bardzo szeroka.
Większość słodyczy zwiera sztuczne barwniki, które spotkać można min. w galaretkach, żelkach, cukierkach oraz kolorowych lizakach.
Takie barwniki jak np. azorubina, czerwień koszenilowa oskarża się głownie o działanie rakotwórcze, nasilające objawy astmy, powodujące nadpobudliwości u dzieci.
Mogą one również być przyczyną : biegunek, wymiotòw oraz wywołac tzw.atak anafilaktyczny – silny atak alergiczny zagrażający życiu dziecka, gdy pojawi się jakiś nietolerowany składnik w diecie dziecka.
WRÒG NR 4 Tłuszcze utwardzane
Utwardzane tłuszcze roślinne są obecne we wszystkich ciastkach i ciasteczkach, również tych z cukierni. Zawierają niebezpieczne kwasy tłuszczowe trans, które powodują wzrost złego cholesterolu, obniżenie poziomu dobrego cholesterolu. Źle wpływają na układ sercowo-naczyniowy, zwiększają ryzyko cukrzycy i nowotworów.
WRÒG NR 5 Wanilina…a nie wanilia
Jedna litera, która bardzo dużo zmienia bo z naturalnej wanilii otrzymujemy wanilinę- sztuczny składniki pozyskiwany, z ligniny, na drodze reakcji chemicznych.
Dlaczego tak się dzieje? Bo produkcja wanilii jest nieopłacalna i niewystarczająca do pokrycia światowych potrzeb.
Często słyszy się, że wanilina powoduje podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, egzemę czy zmiany pigmentacji. Jeśli przed „powoduje” dodamy słówko „może”, stwierdzenie będzie prawdziwe. Niemniej jednak warto czytać etykiety, by sprawdzać czy wybieramy produkty zawierające oryginalną naturalną wanilię czy jej tanią podròbke.
WRÒG NR 6 Benzoesan sodu
Benzoesan sodu jest konserwantem, podrażnia śluzówkę żołądka, a w połączeniu z witaminą C tworzy rakotwórczy benzen. Obecny przede wszystkim w napojach.
Podsumowując słodycze to przede wszystkim źródło cukru prostego, który powoduje wiele negatywnych skutków zdrowotnych u dzieci.
Zbyt duża ilość słodyczy w diecie dziecka przyczynia się do powstania min.:
próchnicy u dzieci,
nadwagi,
otyłości a te z kolei prowadzą do chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca typu 2
Dodatkowo nadmiar cukru w ograniźmie:
obniża odporność, sprzyja rozwojowi grzybów,
powoduje zakwaszenie organizmu,
a także silnie uzależnia.
A jakby jeszcze tego było mało to słodycze, nawet te przeznaczone dla dzieci kryją w sobie „SŁODKICH” WROGÒW ZDROWIA, które Wam wyżej opisałam.
Ale spokojnie….w kolejnym poście napisze Wam coś więcej o zdrowych słodyczach i jak w prosty sposób można je zrobić samemu w domu.