Magiczna moc warzyw i owoców

Pamiętaj, że warzywa i owoce powinny pojawić się w diecie dziecka codziennie.

Produkty te stanowią główne źródło witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Najkorzystniej spożywać je na surowo lub minimalnie przetworzone, ponieważ w takiej formie produkty te zachowują najwyższą wartość odżywczą.
Niemniej jednak zarówno owoce jak i warzywa należy zawsze dokładnie umyć przed spożyciem.

Ile porcji warzyw i owoców powinno znaleźć się w codziennej diecie dziecka?

Warzywa i owoce powinny pojawiać się w codziennej diecie dziecka minimum 5 razy dziennie, co oznacza, że można zjeść ich więcej z korzyścią dla organizmu.
Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach – zawsze więcej warzyw niż owoców.

Ile to jest jedna porcja?

Porcja to orientacyjnie 80-100 g, czyli wcale nie tak dużo. Jeśli chodzi o warzywa to np. średni pomidor, dodany do śniadania, ½ średniej papryki do drugiego śniadania, ½ szklanki gotowanego szpinaku do obiadu i 3 różyczki brokuła do kolacji. W przypadku owoców może być to 8 dużych truskawek do owsianki na śniadanie czy banan na podwieczorek.

Więc szczegòłowych informacji o prawidłowym żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym znajdziesz na stronach Instytutu Żywienia i Żywności (IŻŻ)

Link

Często słyszę w trakcie rozmów z Rodzicami przedszkolakòw, że „moje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców”
A gdyby tak ruszyć trochę wyobraźnię i nadać warzywom i owocom magiczną moc lub postarać się zbudować z nich piramidy, owocowe szaszłyki albo ulubione zwierzątka?
My z dzieciakami w przedszkolach w trakcie warsztatów „Witaminowy Patrol” zawsze staraliśmy się tworzyć witaminowe cuda, więc może warto spróbować również teraz, będąc z dziećmi w domu??
Stosowanie zasady „kolorowego talerza” ułatwia sporządzanie pełnowartościowych posiłków oraz zapewnia potrawom ciekawy i apetyczny wygląd. Dodatkowo  regularne spożywanie warzyw i owoców wzmocni odporność dziecka jak również zmniejszy ryzyko występowania otyłości, nadwagi jak również i cukrzycy u dzieci.

I zawsze ucz dziecko, aby zawsze:
-myło ręce przed jedzeniem -zwłaszcza w dzisiejszych czasach,
-dokładnie myło warzywa i owoce przed jedzeniem
-wybierało owoce i warzywa zamiast slodyczy?

Right Menu Icon