Ze względu na fakt, że sama choruje na cukrzycę insulinozależną, moje dziecko jest w grupie dzieci z ryzykiem wystąpieniem tej choroby jak również, że ostatnio miałam przyjemność poznać wspaniale Mamy, u których dzieci właśnie zdjagnozowano cukrzyce uznałam, że warto napisać parę słów o tej chorobie u dzieci.
Dwa słowa o cukrzycy
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę.
W żaden sposób cukrzyca nie jest choroba przenośną ani zaraźliwą.
Wyròżnia się dwa typu cukrzycy:
-typ 1 insulinozależną, gdzie trzustka nie produkuje insuliny i trzeba ją podawać w formie zastrzyków lub przez pompę insulinowa,
-typ 2 trzustka nie wyrabia z produkcją insuliny i trzeba ją podawać w tabletkach, a w bardziej zaawansowanych przypadkach również zastrzykach.
Cukrzyca typu 2 kiedyś była zwana „starczą”, gdyż występowała u osób w podeszłym wieku, zazwyczaj otyłych o niskiej aktywności fizycznej.
Niemniej jednak obecnie coraz więcej osób w coraz to młodszym wiek zapada na cukrzyce typu 2 i zdarzają się, że na „dwójkę” zapadają również dzieci.
Jak rozpoznać cukrzycę?
Cukrzycę typu 2 u dzieci łatwo rozpoznać : zazwyczaj są to dzieci ze skrajną nadwagą i otyłością, prowadzą niehigieniczny tryb życia tzn. źle się odżywiają i nie uprawiają sportów, siedzą przed telewizorem lub komputerem.
Rozpoznanie cukrzycy typu 1 nie jest już czasami takie łatwe.
Jak więc rozpoznać cukrzycę typu 1?
Bądź czujny Rodzicu!!
Gdy zauważysz, że Twoje dziecko:
– ma wzmożone pragnienie i cały czas chce mu się pić,
-gdy non stop chce mu się siusiu zarówno w dzień jak i w nocy,
– gdy nagle szybko traci na wadze, co rodzice często tłumaczą, że dziecko zaczęło uprawiać jakieś sporty,
-gdy jest ciągle zmeczone, apatyczne i senne,
-gdy wszelkie ranki, zadrapania goją się długo w porównaniu do innych rówieśników
to udaj się koniecznie do przychodni na badanie krwi i moczu.
W przypadku, gdy wyniki wskażą na przekroczone normy (czyli powyżej 99 mg/dl zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego) udaj się do specjalistycznej dziecięcej poradni diabetologicznej.
A w przypadku gdy potrzebujesz praktycznej porady, wsparcia albo nie wiesz co zrobić gdy cukry warjują -pisz do mnie -podpowiem?